לילך מרקמן

לילך מרקמן מציגה וידאו אינסטליישן המורכב מפרגמנטים של חייה האישיים כאמנית, כאשה, כבת זוג וכאם. מבטה הרפלקסיבי, המשתקף דרך המצלמה ודרך העשייה היצירתית, נוכח ומשתהה בתחנות חייה השונות. מרקמן נעה תדיר בין המבט החיצוני על הדברים, לבין נוכחות פעילה בנסיבות עצמן. היצירה היא בבחינת כלי לתיעול תהליכים נפשיים - נקודת אחיזה המארגנת את הכאוטיות השרירותית של החיים לכדי פריימים מבודדים, שמתמצתים חוויה לדימוי או לצליל.
רגעים מובחנים אלו מתמונות הבית וחיי המשפחה, מוצגים כאינסטליישן מרובד, רב מסכים - לעיתים כתמונות דוממות ומופשטות - מעין moving still image (או תמונה עם תנועה מינורית, נטולת התרחשות אך מלאת מבע) המזככים רגעי הרהור ובהייה במרחב הפנימי. תחביר העבודות שנוצר בהצבה, מפגיש ומטשטש את ההבדלים בין מציאות לבדיה.
עולם הדימויים של מרקמן שואב אמנם מסביבת היומיום הקרובה, ומבוסס על דמויות אמיתיות ויחסיהן, אך בסיס זה הופך חומר לפנטזיה מערערת, לעולם חלומי או מסויט, לחוויה חוץ גופית ואוניברסלית, הנדמית לעתים חשופה ומוכרת ולעתים אניגמטית וזרה.

מוטיב חוזר בעבודותיה הוא דימויי צלליות, השתקפויות, חלונות ופתחים. אלו עשויים להתפרש כאלמנטים סימבוליים לעצם הפעולה האמנותית-קולנועית שייצוגה משטח לכאורה את ממשות ומורכבות החיים. החלון משול לפעולת המבט מן הפנים אל החוץ או מן החוץ אל הפנים, להתמקדות סבלנית באלמנט קטן וזניח לכאורה. זהו גם ביטוי לפעולת ההשלכה המובנית בפעולה האמנותית, במובן זה שהמבט המנסה להתרחק לרגע מן המציאות ולהתבונן בה, אינו נשאר אדיש. הוא מפרש, הוא מעורב, ההתבוננות היא פעילה, וכמו הפעולה האמנותית היא שכלתנית ורגשית גם יחד.

הצגת אוסף צילומי הוידאו כהצבה רב ערוצית, בפורמטים שונים של מדיות ותצוגה, היא פרשנות חומרית למצב תודעה מורכב וחמקמק: ייצוג חומרי לאופן המופשט והאסוציאטיבי בו פועל המוח האנושי. סצנות קטועות, קולות, רגעים חלומיים בהם ההיגיון מפסיק לעבוד ואנו מוצפים במראות מהקשרים שונים ומשונים; כל אלו מתורגמים בהצבה לאוסף חלקיקים המצטבר לסך שלם המשקף הוויה מקומית וחולפת של האמנית. כמו אוסף מילים המצטברות לכדי משפט קטן, הנכון אולי רק לזמן זה, טמון כאן מימד המהדהד רגעים פוטנציאלים במאגר החוויות הייחודי לכל צופה.

תרגילי גמישות - תערוכת גמר 2018

התוכנית ללימודי המשך באמנות, המדרשה - הפקולטה לאמנויות, מכללת בית ברל

גלריה המדרשה - הירקון 19, תל אביב 6801120 | טל׳: 03-6203129

 

ניווט

שעות פתיחה

שני-חמישי 13:00-20:00

שישי-שבת 10:00-14:00

ראשון        סגור

© כל הזכויות שמורות, 2018 | בניית אתר: Media Maze  | צילום: בצלאל בן-חיים | עיצוב לוגו: סטודיו הראל ומעין

Google Maps Logo | לוגו גוגל מפות
לוגו וויז | Waze logo
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now